« Ožujak 2024 »

Tjedan školskog doručka
Autor: Marija Poje, 11. 10. 2021.

Doručak je za školarce najvažniji obrok u danu, a kako su škole mjesto gdje se svaki dan poslužuju tisuće doručaka, od 2020. godine svakog se listopada, uoči Svjetskog dana hrane, slavi nacionalni Tjedan školskog doručka. Poražavajući rezultati istraživanja pokazuju da u Hrvatskoj samo jedno od petero djece u dobi od 8 godina svakodnevno konzumira povrće pa je ove godine Tjedan školskog doručka posvećen povrću.

Pravilna prehrana i adekvatna tjelesna aktivnost ključni su za pravilan rast, razvoj i zdravlje djece i mladih. Zdrave prehrambene navike koje djeca steknu u ranom djetinjstvu utječu i na način prehrane tijekom cijeloga života. Prehrana školskog djeteta, koja uključuje organiziranu školsku prehranu, treba biti i sastavni dio odgojno-obrazovnog procesa.

Povrtni školski doručak smo shvatili kao priliku da učenici započnu dan zdravim obrokom, isprobaju nešto novo te da uče i istražuju o važnosti konzumacije povrća uz druženje i zabavu. Uvođenjem raznolikog povrća na školski jelovnik, uključivanje učenika u ocjenjivanje, intervjuiranje naše vrijedne školske kuharice, proučavanje porijekla povrća, spravljanje povrtnih jela, predavanja na temu pravilne prehrane te izrada brošura i edukativnih materijala samo su neki od načina na koje je naša škola dokazala da je povrću mjesto u svakom obroku pa tako i u školskom doručku.