„Isti,a različiti!“, Dani tolerancije u našoj učionici
Autor: Marija Poje, 15. 11. 2021.

Učenici 3. razreda s učiteljicom Martinom Cindrić su i ove godine obilježili  „Dan ružičastih majica 2022“ u sklopu eTwinning projekta.

Jedna od aktivnosti projekta je i obilježavanje Dana tolerancije (16.11.).

Obilježavanje tog dana planirano je kroz razne sadržaje Kurikuluma predmeta kao i kroz očekivanja međupredmetnih tema. Učenici 3.razreda su kroz nekoliko dana usvajali ishode o toleranciji, prihvaćanju različitosti, međusobnom poštovanju te se podsjetili o dokumentu Konvencija dječjih prava igrajući kviz. Gledali su film Čudo što se pokazalo  kao izvrsna poveznica Dana ljubaznosti i Dana tolerancije. Uslijedila je  detaljna analiza filma u kojoj su učenici izražavali svoje misli i osjećaje. Uočili su snažnu poruku filma te uvidjeli oblike netolerancije i nasilja. Također su izrazili oblike i važnost ljubaznosti. Na satu likovne kulture crtali su  golubicu kao znak mira te uredili pano za Dan tolerancije. Sat razrednika ispunili su različitim aktivnostima, gledali su video animacije, razgovarali, igrali se te digitalnim alatima izrađivali razne oblike onog što su usvojili (digitalne plakate, umne mape, oblake riječi, slike alatom 3D bojanje, pronalaženje riječi u osmosmjerci. Posjetili su i knjižnicu gdje ih je knjižničarka Tihana upoznala s pričom "Izgubio se zeleni pas".Nakon interpretacije knjižničarka je održala kratku radionicu u kojoj su učenici isticali tuđe vještine i hvalili ih. Radili su na razvijanju osobnosti, izricali osjećaje pri nasilju, ružnim riječima, netoleranciji te povezivali zelenog psa s osobnim iskustvima. Ponovno su izdvojili i naglasili njihov moto „Isti smo, a različiti“.

Za kraj su odigrali  kratki kviz u timovima, u alatu Baambozzle, kojim su ponovili naučeno.