Dan crvenih haljina- Dan žena oboljelih od moždanog udara
Autor: Marija Poje, 4. 2. 2022.

Danas su učenici 7. razreda s učiteljicom Renatom Zuzjak obilježili Dan crvenih haljina – Dan žena oboljelih od moždanog udara. Akcija „Dan crvenih haljina“ promiče borbu žena o preuzimanju brige o vlastitom zdravlju, podiže svjesnost o rizicima i specifičnostima moždanog udara kod žena, rano prepoznavanje simptoma te uspješno liječenja istog. Također, ova akcija jednako je važna i zbog senzibilizacije javnosti, posebice članova obitelji kojima je cilj ukazati na važnost pravovremenog prepoznavanja simptoma kako bi osoba koja je doživjela moždani udar dobila brzo i adekvatno liječenje jer je poznato koliko je svaka minuta dragocjena.

Iako učenici nisu fizički u školi, učiteljica je putem online nastave s učenicima pogledala webinar „Moždani udar – Dan crvene haljine“. Kroz  edukativni sadržaj govoreći o specifičnostima moždanog udara i važnosti pravilne prehrane  doc. prim. dr. sc. Ružica Palić Kramarić  i Ivana Sović, mag. nutr.  omogućile su učenicima da dobiju odgovore na mnoga pitanja: što je moždani udar, koji su rizični čimbenici i simptomi moždanog udara, posljedice moždanog udara te kako pomoći osobi koja je doživjela moždani udar. Također, istaknuta je  važnost i uloga zdrave prehrane, usvajanje zdravih životnih navika te izbacivanje svih loših navika poput pušenja, korištenja alkoholnih i energetskih pića.

Nakon predavanja učenici su izradili plakate s logom #nosi crveno koje možete pogledati dolje.