« Ožujak 2024 »

Ispis statistike od 3. 10. 2011.

Mato Lovrak

Rasporedi

Razum se obogaćuje primanjem, a srce davanjem.

Dan sigurnijeg interneta 8. 2. 2022.
Autor: Marija Poje, 8. 2. 2022.

Ovih se dana u našoj školi često čuju riječi zaštita, internet, nenasilje, privatnost…

Budući da je 8. 2. Dan sigurnijeg interneta,  naši su učenici 3., 4. i 5. razreda sa svojim učiteljicama, Martinom Cindrić i Sanjom Mioč, te razrednikom Krunoslavom Štefanekom nekoliko sati posvetili temi sigurnosti na internetu.

Kako učenici 3. razreda  sudjeluju u raznim eTwinning projektima te često koriste internet u radu, prisjetili su se svih pravila i načina zaštite. Učenici su čitali bajku Tri praščića u digitalnom svijetu (https://www.dansigurnijeginterneta.org/.../materijali-i.../), kroz razgovor, prezentacije, video uratke podsjetili su se raznih pravila o sigurnosti. Igrali su i edukativne igre https://ucitelji.hr/dabrica-darka-otkriva-kako-ostaviti.../ te kroz igru ponavljali i učili.Također su se prijavili na nagradni natječaj "Zajedno za bolji internet". Osmislili su i proveli radionicu na temu Zaštitimo privatnost na internetu. Posebnu pažnju su posvetili dijeljenju fotografija (sharenting). Kvizom u alatu Kahootu provjerili su što su i  koliko naučili. Snimili su kratki video s porukama o zaštiti https://www.youtube.com/watch?v=ydmPCkblUc0. Za kraj su proveli samovrednovanje kojim su uvidjeli što mogu poboljšati kako bi bili sigurniji pri korištenju medija.

Učenici 4. razreda su na satu hrvatskog jezika obradili  "Pjesma računalu", a na satu razrednika su razgovarali o pravilima ponašanja na internetu, o istraživanju internetskih stranica, kao i o otkrivanju novih informacija uz pomoć i nadzor svojih roditelja. Također su utvrdili i razgovarali  kako je potreban neprestani oprez i ne otkrivanje svojih podataka.Zaigrali su i društvenu igru o internetu i pogledali program prevencije elektroničkog nasilja – Upoznajmo i prepoznajmo e-nasilje

Učenici 5. razreda su se na satu razrednika upoznali s mogućim opasnostima koje dolaze iz virtualnog svijeta. Razgovarali su o svim lošim stranama interneta, pogledali su video snimke MUP –a („Reci NE!“ i „Nemoj postati lovina“) i raspravili o posljedicama na život osoba viđenim u filmu, i na kraju dobili savjete kako se dobro zaštititi u online svijetu te na što treba obraćati pozornost kada sudjeluju u kreiranju i dijeljenju sadržaja.