« Kolovoz 2018 »

Mato Lovrak

-biografija-

Mato Lovrak, hrvatski dječji pisac rodio se 8. ožujka 1899. godine u Velikom Grđevcu. U Zagrebu je završio učiteljsku školu te kao učitelj službovao u raznim mjestima u Hrvatskoj (Kutini, Velikom Grđevcu, Velikim Zdencima i Zagrebu).

Mato Lovrak je pisac hrvatske dječje realistične pripovijetke i dječjeg realističnog romana. Najpoznatija Lovrakova djela su "Vlak u snijegu" i "Družba Pere Kvržice". Prema tim romanima snimljeni su i dječji filmovi. "Vlak u snijegu" preveden je na njemački, mađarski, makedonski, poljski, češki i slovenski jezik. "Družba Pere Kvržice" prevedena je na esperanto. Uz to napisao je i djela "Slatki potok i druge priče za djecu", "Prijatelji", "Divlji dječak", "Anka Brazilijanka" i dr. U djelima Mate Lovraka istaknuta je ljubav za djecu i ljepotu prirode te težnja za socijalnom pravdom. Lovrak je dao snažan pečat hrvatskomu dječjem romanu, te je utjecao na mnoge kasnije pisce. Osobito je važno da njegova djela od svog pojavljivanja do danas nailaze na iznimno dobar prijam u djece.

Mato Lovrak umro je 14. ožujka 1974. godine u Zagrebu.

Djela:

"Družba Pere Kvržice"
"Vlak u snijegu"
"Neprijatelj br.1"
"Zeleni otok"
"Anka Brazilijanka"
"Divlji dječak" (1947.)
"Prijatelji"
"Micek, Mucek i Dedek"
"Devetorica Hrabrih"
"Tri dana života"
"Dijamant u trbuhu"