Astronomi

O nama

Astronomija  je B1 program, sastavni dio školskoga kurikuluma unutar Eksperimentalnog programa. Aktivnosti unutar ovog B1 programa izvode se kontinuirano tijekom školske godine tijekom 35 nastavnih sati, a sudionici su učenici od 5. do 8. razreda.

Zašto se uči astronomija?

Astronomija je znanost koja uključuje druge znanosti u sebi – povijest, zemljopis, matematika, fizika.

Ciljevi učenja astronomije: učenik koji uči astronomiju trebao bi se znati orijentirati u prostoru korištenjem položaja zvijezda, te na taj način upotpuniti znanje zemljopisa, učenik će steći kratki povijesni pregled razvoja raznih vrsta znanosti kroz povijest.

Program rada: Gledanje filmova i slušanje predavanja  vezanih za astronomiju, samostalno istraživanje pojedinih tema i izrađivanje plakata vezanih za određenu temu. Naučiti će, vođenom probom, izgrađivati jednostavne optičke sustave – dalekozore, kojima će se eventualno moći poslužiti pri promatranju nebeskih pojava. Svi članovi astronomske grupe će imati 2-4 vođena noćna promatranja  teleskopom te će tako stjecati spretnost i praktična znanja potrebna za uspješno korištenje teleskopa. Astrognozija, kao znanost o položaju zvijezda će biti posebno obrađivana, jer bez poznavanja položaja osnovnih objekta na nebu ne može se naučiti orijentacija na nebu. U razdoblju jesen-zima, biti će naglasak na zviježđima sjevernog dijela neba – Veliki i Mali medvjed, Hercules, Pegaz, Labud, Andromeda, Casiopeja, Sjeverna Kruna, Volar, cirkumpolarnih zviježđa koje se vide uglavnom cijele godine, dok zviježđa zimskog neba – Orion, Bik, Blizanci, Plejade i ostala zviježđa Velikog zimskog šesterokuta se najbolje promatraju u kasnu zimu – rano proljeće.

Sunce, kao centralni dio našeg sustava, promatrat ćemo 5-10 puta, ovisno o vremenu. Biti će izvedene vježbe određivanja Wolfovog broja i određivanje Sunčevog podneva. Sunce će se promatrati kroz specijalizirani filter i po mogućnosti snimiti mobitelom koji će biti adapterom postavljen na teleskop.

Planete Mars, Jupiter, Saturn i Venera promatrat ćemo teleskopom u vrijeme kada budu u povoljnoj poziciji za promatranje, kao i Mjesec, u fazi rasta ili padanja, te ćemo u slučaju ispunjenja materijalnih uvjeta, snimati pojedine pojave.  U slučaju uspješnog snimanja, slike će biti objavljene na školskoj stranici. Objekte dubokog svemira promatrat ćemo u slučaju da se pronađe dovoljno mračno mjesto koje omogućava uspješnu lokaciju objekta za njegovo promatranje. Za lociranje objekata poslužiti će program Star hopper kojega ćemo naučiti koristiti u kombinaciji s teleskopom. Planiramo i  izradu jednostavnih astronomskih pomagala – astronomske grablje, držač za mobitel (za star hopper), a u slučaju nabavke motora za rektascenziju izradit ćemo ekvatorijalne platforme.

Voditelj B1 programa Astronomi je učitelj Zoran Svoren.

Skip to content