« Svibanj 2024 »

Ruksak (pun) kulture 2023.
Autor: Marija Poje, 24. 11. 2023.

Dana 23. studenoga 2023. godine, u sklopu programa Ruksak (pun) kulture  2023. održana je radionica s temom SNIMI FILM MOBITELOM za učenike 5.-8. razreda. Ovo je jedinstven umjetničko-edukativni program koji se u hrvatskim odgojno-obrazovnim institucijama provodi već cijelo desetljeće. Program su zajedno pokrenuli Ministarstvo kulture i medija i Ministarstvo znanosti i obrazovanja kao dopunski program kurikulumu u dječjim vrtićima, osnovnim i srednjim školama.

Cilj održane radionice, SNIMI FILM MOBITELOM, je u jednom danu snimiti filmove uređajem koji svi učenici svakodnevno koriste.

Prvi dio: UPOZNAVANJE

Učenici su se snimali mobitelom predstavljajući se izravno u kameru ili putem nečeg što ih najbolje opisuje (predmet, radnja, hobi). Ovom vježbom otvorena je rasprava o filmskim pojmovima poput kadra, plana, montaže, horizontalnog snimanja, kompozicije.

Drugi dio: UVOD I ANALIZA FILMOVA

Učenici su gledali  recentne hrvatske i inozemne kratke filmove snimljene mobitelom. Pritom su objašnjavali filmske pojmove, režijske i montažne postupke, elemente filmske gramatike i priče te zajedno s polaznicima pronalazili klasična filmska obilježja unutar ove moderne i naizgled ‘banalne’ forme.

Treći dio : OD IDEJE DO FILMA

Kratkom prezentacijom prošli su sve produkcijske faze nastanka filma te se upoznali s filmskim zanimanjima. U praktičnom dijelu radionice, učenici su u grupama osmišljavali film trajanja do tri minute, kreiran tako da ga je moguće ostvariti u okruženju u kojem se nalaze.

Četvrti dio: SNIMANJE FILMOVA

Učenici su ideje razradili u sinopsise te krenuli u praktično snimanje koje se odvijalo u školi  ili u neposrednoj blizini škole. Uslijedilo je montiranje filmova. Mentori su putem mobitela i projektora objasnili praktične postupke te pomagali učenicima pri montiranju.

Peti dio:  PRIKAZ I ANALIZA SNIMLJENIH FILMOVA

U zadnjoj fazi radionice, svi zajedno su gledali i analizirali snimljene filmove. Predstavljene su platforme i festivali gdje učenici mogu prikazati svoje filmove snimljene mobitelom i pregled mogućnosti za bavljenje filmom u Hrvatskoj.

Druženje je zaključeno iznošenjem prijedloga i sugestija te općih dojmova i zadovoljstva provedenom radionicom. Svi su bili izrazito zadovoljni snimljenim filmovima uz dogovor da će stečena znanja dalje primjenjivati u radu kroz Dramsku aktivnost.

Voditelji radionice bili su Matija Drniković, producent i Lana Kosovac, redateljica i scenaristica kojima od srca zahvaljujemo na suradnji i odličnoj edukaciji.