« Svibanj 2024 »

Internet je medij bez kojega je današnji svakodnevni život bio nezamisliv. Na Internetu je u svakom trenutku prisutno više stotina milijuna korisnika iz cijelog svijeta koji su vam dostupni u roku od nekoliko sekundi. Sadrži mnoštvo korisnih sadržaja, ali postoje i štetni i zlonamjerni sadržaji. Među velikim brojem korisnika nalaze se i oni kojima je glavni cilj nanijeti štetu drugima (krađa podataka, vršnjačko nasilje, uznemiravanje, financijska šteta, …), stoga je vrlo važno, a jednostavno, sakriti svoj identitet.

Elektroničko zlostavljanje uključuje bilo kakav oblik višestruko slanih poruka putem Interneta ili mobitela, koje ima cilj povrijediti, uznemiriti ili na bilo koji drugi način oštetiti dijete koje se ne može zaštititi od takvih postupaka. Izvodi se u oblicima komunikacije u kojima identitet počinitelja može biti skriven (slanje okrutnih, zlobnih, pa i prijetećih poruka, slanje fotografija).

Po čemu se elektroničko zlostavljanje razlikuje od vršnjačkog nasilja?

• Može biti prisutno 24 sata, svih 7 dana u tjednu
  • Dijete je izloženo nasilju i uznemiravanju kod kuće i na drugim mjestima koja su prije za njega bila sigurna
  • Publika i svjedoci mogu biti mnogobrojni i brzo se povećavaju
  • Djeca i mladi koji se ponašaju nasilno mogu ostati anonimni i to može biti poticaj za nastavak zlostavljanja
  • Djeca izložena nasilju imaju osjećaj straha, izloženosti i nezaštićenosti
  • Bez fizičkog kontakta sa žrtvom ili publikom, djeca i mladi teže vide i razumiju štetu koju njihove riječi mogu nanijeti
  • Čak i šaljive poruke mogu nekoga povrijediti

Savjeti za učenike

• Nikad nemojte nepoznatim ljudima putem Interneta ili mobitela davati podatke o sebi, svojoj obitelji i prijateljima, ne otkrivajte im svoje prezime ni adresu, nemojte reći u koju školu idete, jer ne možete znati kakve su im namjere.
  • Imajte na umu da „nepoznati“ s kojim se dopisujete i koji se predstavlja kao dečko od 15 godina može zapravo biti muškarac od 50 godina i slati vam lažne podatke o sebi uz tuđu fotografiju.
  • Ne primajte na dar bonove za mobitel od nepoznatih jer de oni zasigurno tražiti nešto zauzvrat.
  • U dopisivanju mobitelom ili Internetom nemojte pisati ništa čega biste se sramili ako to pročitaju vaši prijatelji, ne šaljite fotografije koje ne biste željeli pokazati drugima
  • Ako vam netko šalje uznemirujuće, prijeteće ili zlonamjerne poruke na mobitel ili putem Interneta, recite roditeljima ili nastavniku u kojeg imate povjerenja. Niste vi krivi zbog toga što vam prijete i vrijeđaju vas. Zatražite pomoć od roditelja čak i kad mislite da ste učinili nešto nedopušteno.
  • Nemojte izbrisati s mobitela podatke i fotografije koje vam je poslao zlostavljač jer će pomoću njih policija lakše pronaći osobu koja vam prijeti.
  • Nikad nemojte ići sami na sastanak s osobom koju ste upoznali putem mobitela, na chatu ili putem bloga. Ako ta osoba inzistira da dođete bez pratnje, nemojte ići na takav sastanak.
  • Koristite e-mail adrese koje ne sadrže ime i prezime, uvijek je bolje koristiti e-mail adresu cirrus24@yahoo.com nego pero.peric@yahoo.com
  • Uvijek se možete predstaviti kada to poželite!
  • Ne dijeliti svoje fotografije putem Interneta – lako ih je zloupotrijebiti.
  • Ne smijete fotografirati osobe bez njihova pristanka niti objavljivati takve fotografije.

Savjeti za roditelje

• Naučite dovoljno o računalima kako biste znali procijeniti što djeca na računalu rade
  • Povremeno zajednički posjećujte internetske stranice kako biste se upoznali sa sklonostima i navikama svog djeteta na Internetu
  • Ohrabrujte dijete da vas pita o onome što ne zna te potičite razgovore o sadržajima na Internetu
  • Držite računalo u dnevnoj, a ne u dječjoj sobi
  • Uspostavite pravila vezana za ponašanje na Internetu, zapišite ih i napravite dogovor sa svojim djetetom
  • Savjetujte dijete da se nikad i ni pod kojim uvjetima ne sastaje s osobama koje upozna putem Interneta, osim u vašoj pratnji
  • Saznajte lozinke korisničkih računa kojima se služi vaše dijete (e-mail, chat, blog i sl.)
  • Savjetujte djecu da na Internetu ne smiju ostavljati osobne informacije poput adrese, broja mobitela, punog imena i prezimena te sličnih osobnih informacija
  • Povremeno utipkajte ime svoga djeteta u Google da vidite pojavljuje li se i na kakvim stranicama
  • Upoznajte se s online prijateljima svog djeteta

Na internetu možemo pronaći mnoštvo edukativnih sadržaja koje mogu pomoći roditeljima i odgojno – obrazovnim djelatnicima:

"Internet je nezamjenjiv medij za razmjenu informacija i komunikaciju, a sve njegove zamke mozemo izbjeci svojim odgovornim ponašanjem!"

Postavke privatnosti i autorska prava

Više o privatnosti i autorskim pravima možete pogledati OVDJE

Pravila ponašanja na internetu

Dan sigurnijeg interneta

Dana 7. veljače obilježili smo Dan sigurnijeg interneta koji je ujedno i tema samovrednovanja škole. Učenici  su kroz razne radionice učili o pravilima ponašanja na internetu  i digitalnom bontonu. Učenici 4. razreda uključili su se u projekt Safe Internet day 2023. te  su Dan sigurnijeg interneta obilježili kroz njima najdraže aktivnosti. Pozvali su ostale učenike škole koji su također sudjelovali u radionicama.

Očitavanjem koda čitali su edukativne plakate i savjete o zaštiti, pogledali su kratki film kao dio medijske pismenosti, igrali razne kvizove, a posebno su se obradovali  Dabrici Darku koji ih, kroz edukativne igre, uči o ponašanju i zaštiti na internetu. Pisali su poruke, savjete, a potom izradili oblake riječi koje su sastavili u Wakelet kolekciju. Na kraju su proveli kahoot kviz kojim su provjerili svoja znanja.

Osmislila učiteljica Martina Cindrić.

Pano u holu škole uredila učiteljica Iva Babić s učenicima.